Швейцарски следи в нашата история
В Националния военноисторически музей (НВИМ) беше открита изложбата „Швейцарска следа в българската история“. Тя се реализира под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова със съдействието на посолството на Конфедерация Швейцария и е посветена на 142-рата годишнина от Освобождението на България. За първи път в изложбата бяха представени швейцарски щамповани текстили с български исторически сюжети, направени от различни печатници в кантона Гларус, Швейцария. Преобладават модели с изображения на знакови събития и личности от българската история, а отпечатвани в най-голям тираж са тези със сюжети от Руско-турската война (187–1878).
„Преди няколко години с посланик Плугчиева много дълго обсъждахме и решихме, че тази изложба един ден трябва да дойде в България и да могат да я видят повече хора. Тези картини говорят за това, че националноосвободителното движение на България в края на ХIХ в., отзвукът от потушаването на Априлското въстание, Руско-турската война са история, която не остава тук, в тази част на Европа, а се разпростира далеч. Много велики умове и писатели започват да говорят от името на този малък поробен народ, който пет века някой се опитва да го заличава. Тежко робство, робство, през което има голяма опасност за асимилация. Благодарение на този отзвук и на тези светли умове днес ние сме свободна държава“. Това каза в словото си патронът на изложбата – вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя подчерта, че след Трети март Санстефанска България се ражда не само географски, ражда се и политически Третата българска държава.
„В тези прекрасни картини вие виждате запечатани моменти и образи от онези времена, към които често трябва да се връщаме към тях, за да четем поуките от историята и да се вълнуваме така, както са се вълнували онези, които са писали като съвременници за онези събития. Днес България е равноправен и достоен член на европейското семейство. Опитваме се да правим балансирана политика с много голям интерес към Западните Балкани, защото без мир и стабилност в тази част на Европа не може да има мир и стабилност на целия континент“, каза още вицепрезидентът.
„ В изложбата са представени текстилни материали от края на ХIХ в. и те отразяват различни сцени от българското освободително движение и представляват една малка част от колекциите, които се пазят в Швейцария. Защо в Швейцария и защо кантонът Гларус? През ХIХ в. населението на този кантон е било около 30 хил. души и почти една трета са били заети в текстилната промишленост – в 47 завода. Този кантон и промишлеността тогава е била на гребена на вълната. Две са основанията, поради които Швейцария и този беден кантон са произвеждали мотиви от българската история. Първата причина е комерсиална. Имало е представителства на заводите в София и във Варна. Вторият аспект е емоционален, защото в цяла Европа тогава се е говорело за събитията в България“. Това каза в словото си посланикът на Конфедерация Швейцария в България Н. Пр. Мюриел Берсе Коен.
„В тази изложба са включени текстилни щампи, произвеждани в Швейцария и ние самите установихме, колко сериозно е било това производство. Тези щампи интерпретират сюжети от Руско-турската война от 1877–1878 г. и от свободния живот на България след Освобождението“, посочи директорът на НВИМ доц. д-р Соня Пенкова.
На откриването на изложбата присъстваха още депутати, политици и посланици, историци и много граждани.
От Гларус до България
След Освобождението изделията на печатниците в Швейцария започват да се предлагат в Княжество България посредством откритите представителства в София и Варна.
Експонатите, пристигнали в България специално за изложбата, са част от колекциите на Музея на кантон Гларус, Швейцария, Икономическия архив, сбирка „Блумер“ и фирмите Daniel Jenny & Cie, Gebruder J. & J.H. Streiff.
Изложбата може да бъде разгледана в Националния военноисторически музей до 22 март, а от 2 април до 29 април – във Военноморския музей във Варна, филиал на НВИМ.