Три мразовити дни на „Анево“
В тежки метеорологични условия през декември 2001 г. премина сертификацията на 1-вата охранителна рота за мисия в Босна и Херцеговина.
11, 12 и 13 декември 2001 г. – три мразовити дни, в които премина сертификацията на първата рота от Българската армия, определена за охрана на щаба на Стабилизиращите сили (СФОР) в база „Бутмир” в Босна и Херцеговина. Мисията бе по мандат на Съвета за сигурност на ООН и под командването на НАТО.
Но за да стигнат до сертификацията, миротворците ни започнаха подготовка месеци по-рано. Подборът се извърши предимно от военнослужещи от 3-ти механизиран батальон на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Старши национален представител на контингента бе полковник Павел Илиев, завършил ВВОУ „Васил Левски” през 1978 г. и Военна академия „Георги С. Раковски” през 1986 г., изучавал английски език в Лондон след спечелен конкурс. Той осигуряваше материали за Босна и Херцеговина – за устройството на държавата, за мисията на СФОР и за задачите на Стабилизиращите сили. А командирът на ротата капитан Методи Методиев вече бе ходил с инженерен взвод в Босна и Херцеговина. Още десетина сержанти имаха опит от мисии в чужбина.
Пред Комисията по подбора, назначена с министерска заповед, се явиха над 300 военнослужещи от бригадата. Избрани бяха хора от различни специалности, като бе определен и резерв от десетина души за всяка от тях. По първоначалния вариант ротата трябваше да е от 112 души, но след това нарасна до 149. За изучаването на английски език бяха привлечени допълнително преподаватели към щатните в бригадата.
Предварително не се знаеха изискванията на сертификацията. Затова и обучението бе разностранно Занятията се водеха в района на 61-ва бригада и на учебен център „Анево”. Преминати бяха занятия по тактическа, строева, медицинска и инженерна подготовка, ЯХБЗ и най-вече усилено продължаваше да се изучава от воините английският език. Взводни командири бяха старши лейтенант Деян Христов и лейтенантите Светослав Зъмчев и Пейчо Генов. Вниманието на воините на „Анево” бе насочено преди всичко към трениране на действията при патрулиране, на контролен и на наблюдателен пост. На занятията по огнева подготовка се изпълняваха с успех т.нар. холандски упражнения с автомат, с картечница и със снайперова пушка „Драгунов”. Провеждаха се дневни и нощни занятия с бойни машини БМП – стрелба с щатен изстрел и с картечница. На контролния пост се отработваха действия при различни ситуации, като преминаване на военнослужещ от НАТО, влизане на офицер, но не от базата, посрещане на цивилни, които доставят хранителни продукти, преминаване на военен автомобил, нападение на поста, затваряне на главния и задния портал и т.н. Предполагаше се, че по-добре подготвените и знаещи английски език ще бъдат назначени на контролния пост.
Как протичаше един учебен ден на ротата? Сутрин от 8,00 до 11,00 ч. се изучаваше английски език. След това на „Анево” се провеждаше тактико-специална подготовка. Следобед предстояха още 3 ч по английски език и 2 ч самостоятелна работа.
Изискванията за владеене на английски език се отнасяха най-вече за офицерите и сержантите, както и за още 14 военнослужещи на ръководни длъжности.
Неусетно дойдоха трите мразовити дни на изпитите. За сертификацията пристигна комисия от НАТО водена от турския полковник Елмаз Уайр. Нейните членове – офицери от различни страни, бяха добре екипирани, но се чудеха как да се спасят от студа. Подсказано им бе решение и от военния магазин в Карлово те си купиха ушанки от по 10 лв.
А на „Анево” воините стреляха с автомат „Калашников”, картечница и снайперова пушка „Драгунов” и БМП – с щатен изстрел и картечница. Демонстрирани бяха действия на контролен пост, наблюдателен пост и патрулиране, като бяха разигравани различни ситуации.
Накрая, в последния ден, комисията от НАТО поиска да се стреля на къси разстояния, като бяха уточнени редът за използването на оръжието и комуникациите на английски език. След сертификацията в началото на януари започна 6-месечната мисия на първата рота.
Втората и третата рота за охрана на щаба на СФОР в Босна и Херцеговина бяха от състава на 2-ра Тунджанска бригада. Четвъртата рота бе отново от 61-ва бригада.
Петата поред охранителна рота бе сформирана в 5-а Шипченска механизирана бригада, но проведе обучението си във 2-ра Тунджанска бригада.
На изпитите присъства и група от щаба на СФОР в Сараево, водена от подполковник Джек Фикас от САЩ.
След завръщането на 6-ия контингент стана ясно, че той е получил две отлични оценки и два сертификата – единият от командването на НАТО, а другият – от Силите на Европейския съюз, които започнаха операция „Алтеа” Функциите на ротата в мисия „Алтеа” бяха като на предишните роти, но вече започваше нова номерация. Първата охранителна рота „Алтеа” бе от състава на 5-а Шипченска механизирана бригада. Освен споменатите вече формирования своя принос в операция „Алтеа” даде и 4-ти артилерийски полк. От неговия състав бяха 5-а, 6-а, 9-а и 11-а рота с командири капитаните Стоян Бонев, Христо Христов, Атанас Димитров и Михаил Желев. 12-а рота „Алтеа” с командир капитан Никола Тенчев бе от 2-ра бригада.я Многократно командването на база „Бутмир” даваше отлични оценки на българските миротворци. Дори действията им бяха определяни за перфектни. И винаги е било припомняно, че охранителните роти са лицето на базата.
След това бе преминато само на дежурства на роти за междинния резерв на операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа”. Но да не забравяме, че началото бе дадено от 1-ва охранителна рота от 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Всяка охранителна рота е лицето на базата в Бутмир
„…От началото на юли охранителната рота от 61-ва Стрямска механизирана бригада ще смени в базата в Бутмир (Босна и Херцеговина) подразделението от 2-ра лека пехотна бригада. Ротата е четвърта поред от нашата армия, изпълняваща подобна мисия… Командир на ротата е капитан Тихомир Димчев, а взводни командири са капитан Панайот Мухтаров, старши лейтенант Васил Динов и лейтенантите Пейчо Генов и Светлозар Христов…
…При посещението на група от щаба на СФОР начело със заместник-коменданта на базата в Бутмир тя е останала удовлетворена от показаното. Дори е било заявено, че действията на военнослужещите са перфектни. А целият разбор на гостите от СФОР е бил две минути. Те са припомнили, че охранителните роти са лицето на базата…”
в. „Българска армия”
30 май 2003 г.
Операции след Дейтънския договор
Етническата война в Босна и Херцеговина, причинила смъртта на около 200 хил. души, оставила без дом над 2 млн. души и разрушила по-голяма част от инфраструктурата на страната, приключи с подписването в Париж на Дейтънския договор за мир през 1995 г. На 20 декември същата година НАТО започна мироналагащата операция „Съвместни усилия”, като разположи около 60- хилядни многонационални изпълнителни сили (ЕФОР). За една година операцията постигна своята цел, като раздели враждуващите фракции и заздрави границите между Босненско-Хърватската федерация и Република Сръбска. Така ЕФОР създаде мирна обстановка, необходима за изпълнението на Дейтънския договор и провеждането на мирни избори.
На 20 декември 1995 г. започна мандатът на СФОР, първоначално с операция „Съвместен страж” и продължен от 20 юни 1996 г. с операция „Съвместно напредване”. По своята същност това бяха мироподдържащи операции. В началото войските бяха 32 хил. и сведени до 7 хил. в края на СФОР. По време на осемгодишния си мандат СФОР осигури стабилна среда за сигурност, защита от избухване на въоръжен конфликт и приложи гражданските аспекти на Дейтънското споразумение в координация с правителствени и неправителствени международни организации и агенции.
Мандатът на Силите на Европейския съюз (ЕЮФОР) започна на 2 декември 2004 г. и продължи постигнатото от СФОР.
Завръщане с две отлични оценки
„…Отговорностите бяха свързани с носенето на денонощно бойно дежурство по охрана и отбрана на база „Бутмир” – щаба на СФОР и след това на ЕЮФОР, в съответствие с утвърдените стандартни оперативни процедури и осигуряването на пропускателния режим на пешеходния и автомобилния график, припомни националният ни представител полковник Николай Кисьов…
…Характерното и интересното беше, продължи полковник Кисьов, че ние служихме както под командването на НАТО, така и на Силите на Европейския съюз, които започнаха операция „Алтеа”. Така 6-а охранителна рота стана първият български контингент, който е бил на мисия под командването на ЕЮФОР. В този смисъл това е един исторически момент…
…Когато тръгвахме преди половин година за Босна, аз споделих, че за нас мисията ще бъде успешна, тогава, когато 6-а охранителна рота получи отлична оценка за своето представяне. Сега с удовлетворение мога да заявя, че отличните оценки са две – от СФОР и от ЕЮФОР, каза в заключение полковник Кисьов…”
В. „Българска армия”.
29 януари 2005 г.